Deti sú deti

24. 2. 2020

Niekedy sa môže stať, že hodiny jogy s deťmi nie sú úplne podľa našich predstáv, a to z pohľadu lektora alebo aj rodiča. Deti majú občas odlišnú predstavu o priebehu hodiny. Nemajú náladu robiť všetky pozície, alebo sa nezapájajú do pripravených hier. Na lekcii Family yogy môže byť rodič z takejto reakcie dieťaťa nespokojný, alebo až frustrovaný. Prečo to tak je?

Hlavný dôvod pravdepodobne tkvie v tom, že v danom okamihu zabúdame na reálny vek našich detí, energických, formujúcich sa bytostí, ktoré majú tiež právo na vlastné pocity v nabitom dni. My, dospelí, však od nich často očakávame 100% sústredenosť a výsledok. Je to naozaj potrebné a efektívne?

Pozorovanie je jedným z hlavných spôsobov, ako sa deti učia. A preto je možné sledovať, že hoci dieťa na hodine nespolupracuje nepretržite, napriek tomu sa na lekcie teší, doma si s obľubou pozície zacvičí, a dokonca ich dokáže naučiť i svojich kamarátov.

Motivujme deti radšej našim vlastným trpezlivým a aktívnym prístupom, nechajme ich cvičiť pozície, ktoré milujú a ako často chcú.